Co nového přinese WordPress 5.5?

Vývojáři a zájemci mohou aktuálně testovat již druhou betaverzi nadcházející aktualizace WordPress 5.5, která má plánované vydání na 11. srpna. A zajímavých novinek je v tomto vydání skutečně hodně.

Nechcete-li si instalovat betaverzi na testovací prostředí, můžete se na ty nejzásadnější novinky podívat blíže v tomto článku.

Vylepšení pro blokový editor

Bloková editor (známý jako Gutenberg) už je tu od roku 2018, kdy byl nasazen jako výchozí editor pro WordPress 5.0. A i když stále budí vášně, je nutné uznat, že od svých prvních verzí doznal mnoha vylepšení.

Ani tato aktualizace nebude výjimkou a práce s Gutenbergem by měla být zase o něco příjemnější.

Zlepšené UI

Pracujete-li s Gutenbergem delší dobu, pak si jistě všimnete výrazných změn v ovládání. Toolbary a tlačítka mají výrazné okraje, nové zvýraznění právě editovaného bloku i nové ikony (včetně tlačítka pro přidání nového bloku).

UI změny v Gutenberg editoru ve WordPress 5.5

Block Directory

Zcela novou funkcí je tzv. Block Directory. Při editaci obsahu se často stane, že nemáte k dispozici vhodný blok z nabídky. Za normálních okolností by bylo potřeba jít hledat plugin a poté se do editoru vracet. Nově je možné to udělat z editoru.

Vyhledávání bloků v editoru nově nabídne k nainstalování další bloky, které jsou dostupné. Nabídka je zatím omezená, ale lze očekávat, že se postupně rozšíří a z editoru bude možné doinstalovat téměř jakýkoliv potřebný blok.

Rozdíl mezi klasickými pluginy je také v tom, že se jedná pouze o individuální bloky. Pro jeden specifický blok (typicky slider) není potřeba instalovat balík např. 10 bloků.

Úprava obrázků

WordPress umožňoval ořezávat, zvětšovat, zmenšovat či obracet obrázky. Problém byl, že bylo potřeba jít na stránku mediálního souboru a tam změny provést. Při tvorbě obsahu je to tak nepříjemné vyrušení.

WordPress 5.5 toto mění a dovoluje tyto úpravy provádět přímo v editoru. Obrázkový blok nabídne základní úpravy přímo, takže není potřeba odcházet z rozepsaného příspěvku.

Automatické aktualizace pluginů a šablon

Zásadní funkcí, kterou WordPress 5.5 přináší je automatická aktualizace pro pluginy a šablony. Udržovat pluginy/šablonu aktuální je klíčové pro zabezpečení redakčního systému. Doposud to bylo potřeba dělat ručně či využít na to plugin.

Nová verze přináší systém automatických aktualizací, které je možné individuálně zapnout. Kdyby byla funkce zapnuta sama, pravděpodobně by způsobila znefunkčnění řady webových stránek.

Volbu najdete u pluginů jako zcela nový sloupec. U šablony je poté přidán odkaz do okna s detaily.

Aktualizace pluginů/šablon přes ZIP

S aktualizacemi souvisí i další novinka, o které jste se již mohli dočíst ve článku WordPress 5.5 dovolí aktualizovat pluginy a šablony přes ZIP.

U pluginů/šablon, které jsou instalovány z jiných zdrojů je často potřeba ručně aktualizovat. Nově při opětovném nahrání ZIP souboru WordPress upozorní na rozdíly a nabídne přepsání.

Výchozí XML sitemap soubor

Sitemap je jeden z nejdůležitějších souborů z pohledu SEO. Vyhledávače zde mají k dispozici seznam publikovaných podstránek a je pro ně jednodušší objevovat nový obsah.

Doposud bylo potřeba nainstalovat si některý ze SEO pluginů. To už nebude potřeba, protože WordPress nově bude generovat soubor automaticky. Najdete ho pod názvem wp-sitemap.xml. Tím je zaručeno, že nedojde ke konfliktu se SEO pluginy, které obvykle soubor pojmenovávají sitemap.xml.

Pokud již používáte (nejspíše ano) nějaký SEO plugin, není potřeba se tímto příliš zaobírat. Jejich funkci zatím zcela nahrazena není a řada vývojářů ponechá své sitemapy, protože nabízí větší míru úprav.

Lazy Load obrázků

Lazy Load, neboli odložené načítání, bylo také funkcí především z nejrůznějších optimalizačních pluginů. Tím, že se obrázky začnou načítat až ve chvíli, kdy k nim uživatel doscrolluje, znamená úsporu v datovém přenosu a rychlejší načítání stránek.

WordPress 5.5 bude přidávat k img elementům atribut loading, které je podporovaný většinou prohlížečů (zatím kromě Safari).

Další změny

WordPress 5.5 samozřejmě přináší i celou řadu vylepšení „pod pokličkou“, kterých si všimnou především vyývojáři. Kromě nejrůznějších oprav se však mohou těšit na možnost kontrolovat nové funkce pomocí kódu.

Nová verze přinese i 65 nových Dashicon, aktualizované externí knihovny (např. phpMailer, SimplePie či Twemoji), nebo vylepšou kontrolu kompatibility PHP.

Napsat komentář