Zákaz odkazování na komerční stránky ve WordPress dokumentaci

Velkou diskuzi vyvolalo rozhodnutí, že WordPress dokumentace nebude povolovat odkazování na komerční stránky. To míří nejen přímo na stránky pluginů/šablon, ale také jejich blogy či nejrůznější služby. Navíc se to týká i těch, které jsou zdarma.

Tým tak chce zamezit tomu, aby byla dokumentace zneužívána jako marketingový kanál a zároveň nemusel obhajovat každé rozhodnutí, v případě že by někdo namítal, že jsou zaujatí.

Na první pohled je to logický krok, ze kterého by měl těžit především uživatel. Vývojářům se to však už tolik nelíbí a v tomto duchu novinku okomentoval i Joost de Valk (zakladatel Yoast):

The companies that contribute to WordPress a lot used to get some links, and thus some promotion as benefit from the fact that they’re contributing. By removing that from them, you’re basically treating those that don’t give back the same as companies that do give back, something which I think is simply wrong. So I very heavily disagree with this decision.

Naráží na to, že řada firem se podílí na vývoji jádra WordPressu a zpětné odkazy byly benefitem toho, že takto přispívají. Z tohoto pohledu se nezdá úplně fér chovat se k nim stejně jako k těm, které nepřispívají.

Napsat komentář